نکاتی درمورد حفاظت از کابل های شبکه

meraj 2022/02/16
نکاتی درمورد حفاظت از کابل های شبکه

نکاتی درمورد حفاظت از کابل های شبکه

بطور کلی می توان کابلهای شبکه را از لحاظ محیط نصب به دو گروه اصلی تقسیم بندی نمود:

۱- کابل شبکه Indoor  ( فضای داخل ساختمان )

۲- کابل شبکه Outdoor ( فضای باز )

کابل شبکه Indoor معمولا دارای روکش از جنس PVC یا LSZH بوده و بر اثر عوامل محیطی مثل آب ، گرما ، سرما ، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه، کشش و … آسیب می بینند و با گذشت زمان فرسوده و بلا استفاده می گردند. ولی کابل شبکه Outdoor دارای روکش اضافی جهت حفاظت در برابر عوامل فرسایشی محیط است.

کابل شبکه outdoor غیر دفنی دارای یک روکش PE مشکی رنگ و در حالت دفنی علاوه بر روکش فوق ، یک لایه حفاظتی Steel Armorded و یک لایه سم که سبب جلوگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات جونده مانند موش می باشد.

کابل شبکه ۸ سیم(۴ زوج) با رنگ های مختلف دارد . ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی . ۴ رنگ اصلی عبارتند از : سبز ، آبی ، نارنجی و قهوه ای و ۴ رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ های اصلی با رنگ سفید هستند . یعنی سفید سبز ، سفید آبی ، سفید نارنجی و سفید قهوه ای . یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی با هم تشکیل یه زوج میدهند .

مثلا رنگ سبز و رنگ سفید سبز میشه یه زوج که به همدیگه پیچیده شده اند . رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی برای ارسال سیگنال منفی در نظر گرفته شده است .

تابیده شدن زوج ها در کابل شبکه به منظور کاهش اثر نویزهای الکترومغناطیسی انجام می شود (این موضوع حدود ۲۰۰ سال پیش توسط گراهام بل کشف شد).

البته در کابل های شبکه از روش های دیگری نیز برای کاهش اثر نویز استفاده میشود. به عنوان مثال در بعضی از کابل ها ، یک روکش کلی روی همه سیم ها کشیده می شود ودر برخی دیگر ، سیم ها رو دو به دو روکش ( شیلد ) می زنند .

برای مشاهده دوربین های مداربسته چاووش۱۱۰ کلیک نمایید.

روکش کلی برای محافظت سیگنال در برابر نویز خارجی و روکش دو به برای حفاظت زوج ها در برابر نویز داخلی می باشد.همچنین در بسیاری از کابل ها از یک جدا کننده پلاستیکی به نام  cross web برای کاهش نویز استفاده می شود.

به طور کلی  سرعت و کیفیت جابجایی اطلاعات بر روی بستر شبکه را میتوان اندازه گیری نمود ، تستر کابل شبکه یکی از ابزارهای اندازه گیری  و تست ارتباطات کابلی بر روی شبکه های کامپیوتری است ، میزان اطلاعاتی که انواع مختلف این تسترها در اختیار کاربران آن  قرار می دهد با توجه به نوع آن وسیله متغیر است ، از جمله اطلاعاتی که یک تستر خوب در اختیار کارشناسان کابل کشی قرار میدهد احتمال قطعی در طول مسیر و میزان متراژ می باشد .

نکاتی درمورد حفاظت از کابل های شبکه

تست فلوک نمونه ای از این نوع تست ها می باشد که با بهره گیری از محصولات شرکت FLUKE  صورت می گیرد برتری این نوع تست نسبت به سایر نمونه های مشابه از آنجایی است که میزان خروجی اطلاعات از این دستگاه به مراتب بیشتر از سایر تستر ها میباشد .

در این نوع تست علاوه بر امکان سنجی  ای که روی کابل ها انجام می شود تجهیزات و اتصالات طول مسیر و استانداردهای لازم نیز مورد بررسی قرار می گیرد و در درون دستگاه ذخیره میگردد و در نهایت میتوان گزارشی کامل را در اختیار داشت.

مواردی که در ادامه لیست شده اند عمده ی اطلاعاتی است که این نوع تستر ها در اختیارتان می گذارند:

– تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون پریز ، پچ پنل ، پچ کابل

– تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه ( کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کابل )

– استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌پنل و کیستون

– گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون

– گزارش وجود نویز ومحل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی

– گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

– اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی لینک از قبیل

Propagation Delay

Length

Wire Map

Dc loop Resistance

Delay Skew

NEXT

Return Loss(RL)

Insertion Loos

ACR

نکاتی درمورد حفاظت از کابل های شبکه

در خصوص اهمیت دستگاه تستر فلوک  و گزارش تستهای آماری این دستگاه میتوان به این نکته اشاره کرد که کلیه وزارتخانه ها و ادارات کل و سازمانها در برگزاری مناقصات اجرای شبکه های مسی ، فیبر نوری یکی از شرایط اولیه و ضروری شرکت در مناقصات را بهره مندی از ابزار نصب و تست و آنالیز مورد نیاز از جمله دستگاه تستر فلوک اعلام می نمایند

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع تجهیزات شبکه به واتساپ چاووش۱۱۰ پیام ارسال نمایید.